ინტერვიუ საქართველოს სამეფო კლუბის დამსახურებულ წევრთან, იურიდიული კოლეგიის თავმჯდომარესთან, უფლებადამცველ გიორგი თევზაძესთან. ბატონი გიორგი რატომ იქნება მნიშვნელოვანი საქართველოში მონარქიის აღდგენა ? - საქართველოში მონარქიის აღდგენა შესაძლოა მნიშვნელოვანი იყოს რამდენიმე თვალსაზრისით გამოვყოფდი ხუთ მნიშვნელოვან გარემოებას; 1) ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობა, 2) პოლიტიკური სიმშვიდე და სტაბილურუბა, 3) ეკონომიკური და ტურიზმის განვითარება, 4) ნაბიჯი დემოკრატიისკენ, 5) მოწოდება ერთნიანობისათვის. ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობა: საქართველო საუკუნეების განმავლობაში იყო მონარქია, და ამ სისტემის აღდგენა შესაძლოა ხალხის მეხსიერებასა და ეროვნული იდენტობისთვის მნიშვნელოვანი იყოს. მონარქიაზე საუბარი ხშირად დაკავშირებულია საქართველოს ისტორიულ დიდებასთან, რომლის დროსაც ქვეყანა ძლიერი და გავლენიანი იყო. პოლიტიკური სიმშვიდე და სტაბილურობა: ზოგიერთი თვლის, რომ მონარქია უფრო სტაბილურ პოლიტიკურ გარემოს შექმნის, რადგან მონარქია შეიძლება იყოს აპოლიტიკური და არ იქნებოდეს დაკავშირებული დღევანდელ პარტიულ ჭიდილებთან. შესაძლოა, როგორც აპოლიტიკური ფიგურა, მეფე იყოს გამამხნევებელი და თანაბარი მედიატორი ქვეყანაში. ეკონომიკური და ტურიზმის განვითარება: საქართველოს ისტორიაში მეფეების მიერ მხარდაჭერილი კულტურული და არქიტექტურული მემკვიდრეობა (მაგალითად, სასახლეები, კოშკები და ტაძრები) შეიძლება ტურისტული თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი იყოს. მონარქიის აღდგენა შეიძლება გაზარდოს ტურიზმი, რადგან ეს იქნება ერთ-ერთი სავიზიტო ბარათი. ნაბიჯი დემოკრატიისკენ: მონარქია არა მხოლოდ კითხვის ნიშნებს აყენებს პოლიტიკური სისტემის ფორმატს, არამედ ახალ შესაძლებლობებსაც იძლევა ქვეყნის განვითარებისთვის. მოწოდება ერთიანობისთვის: მონარქიის აღდგენა ხელს შეუწყობს მოსახლეობის გაერთიანებას და როგორც მეფე ქვეყნის გამაერთიანებელი სიმბოლო უკეთ წარმოაჩენს ეროვნულ ერთიანობას. რა დადებით როლს შეასრულებს ქვეყნისათვის მონარქი ? - მო ნარქიის აღდგენა საქართველოში შეიძლება ასრულებდეს რამდენიმე დადებითი როლს: გაერთიანებული სიმბოლო: მეფე შეიძლება გახდეს ქვეყნის ეროვნული ერთიანობის სიმბოლო. იმ ფონზე, როდესაც პოლიტიკური გართულებები და პარტიული დაპირისპირებები შესაძლოა ქვეყანას დივიდირდეს, მონარქია შეუძლია იყოს ერთიანი ეროვნული ფიგურა, რომელიც ყველა მოქალაქისთვის იდეალურად მიმზიდველი აღმოჩნდეს. პოლიტიკური სტაბილურობა: მონარქი, როგორც ზეგავლენის ძალაუფლების ავტორიტეტი, შეიძლება დაეხმაროს საზოგადოებას და პოლიტიკურ სისტემას სტაბილურობის შენარჩუნებაში. მეფე უნდა წარმოადგენდეს პოლიტიკურად ნეიტრალური ფიგურას, რომელიც ხელს შეუწყობს პოლიტიკური დაპირისპირების შესუსტებას და მხარეებს შორის დიალოგს. გზა ეროვნული განვითარებისკენ: მონარქი ხელს შეუწყობს ეროვნული ღირებულებების ინტერესების დაცვას, რომლებსაც ის მუდმივად დააყენებს მმართველობაში. მეფის ავტორიტეტი შესაძლოა მოტივაცია იყოს მნიშვნელოვან საკითხების პრიორიტეტების გამიჯვნაზე, როგორიცაა განათლება, კულტურა, ინფრასტრუქტურა და ეკონომიკა. ტურიზმი და საერთაშორისო აღიარება: ისტორიული მნიშვნელობის მქონე მონარქიის აღდგენა, შესაძლოა, იყოს მიმზიდველი ტურისტებისთვის, რაც დადებით გავლენას მოახდენს ქვეყნის ეკონომიკაზე. მეფეები და მათი ოჯახები ხშირად იკავებდნენ დიდ ყურადღებას და ეს შეიძლება გახდეს ტურისტული მიზანი. ქვეყნის წარმომადგენელი მეფის ოჯახი საერთაშორისო დონეზე უფრო გავლენიან და ცნობილ ქმნის, რაც შესაძლებელია ხელი შეუწყოს საერთაშორისო ურთიერთობებს. კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობის შენარჩუნება: მონარქიის აღდგენა შეიძლება დაეხმაროს საქართველოს ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას. ის შეუწყობს ხელს ძველი ტრადიციებისა და კულტურული სიმბოლოების განვითარებას. ქვეყნის ისტორიული მემკვიდრეობა და ტრადიციები შესაძლოა აღდგეს, რაც ხალხის ცნობიერებაში და თვითონ კულტურაში დადებით გავლენას მოახდენს. სოციალური მობილიზაცია და ყურადღება საზოგადოებრივი საკითხების მიმართ: მონარქი, როგორც ფიგურა, შესაძლოა უფრო ყურადღებით მოეკიდოს სოციალურ პრობლემებს. მონარქის პოზიციის და ავტორიტეტის გათვალისწინებით, შესაძლოა, იყოს აქტიური საზოგადოებრივი პრობლემების წამოწევაში, როგორიცაა სიღარიბე, განათლება, ჯანდაცვა და სხვა. |