გიორგი თევზაძე - რატომ იქნება მნიშვნელოვანი საქართველოში მონარქიის აღდგენა
მსგავსება და განსხვავება დავით აღმაშენებელსა და სტალინს შორის
ზვიად გამსახურდია კონსტიტუციური მონარქიის შესახებ (ნაწყვეტი ინტერვიუდან)
ჰერეთის დედოფლის, დინარას ამბავი ქართულ და რუსულ მატიანეებში
კირიონ II როლი ჩვენს ქვეყანაში ჯეროვნად დაფასებული არ არის, მიუხედავად იმისა, რომ 2002 წელს ჩვენმა ეკლესიამ ის წმინდანად შერაცხა. მისი სამეცნიერო მემკვიდრეობა შესწავლილი არ არის სათანადო დონეზე. მისი აღნიშნული წიგნი კი არის გადატრიალება რუსეთის ისტორიაში, რომელსაც დამფასებლები სჭირდება. ადრეც ვწერდი და დღესაც გავიმეორებ, ეს წიგნი ყველა ქართველმა უნდა დაისწავლოს და რუსებსაც უნდა წააკითხოს და გააგებინოს, რაოდენი დამსახურება მიუძღვის ივერიას რუსეთის წინაშე და რომ ამას დაფასება სჭირდება და არა უმადურობა.
უფლის კვართი (და იაკობის კიბე) მცხეთაში
სხვადასხვა ქვეყნის მეფეები ცდილობდნენ თავის გერბებზე მნიშვნელოვანი რამ გამოესახათ. ხშირად ხელოვნური, ნაძალადევი, გამოგონილი რაღაცეებიც გამოსდიოდათ. ქართველ მეფეებს კი არაფერი ჰქონდათ გამოსაგონი, ისინი ღმერთმა დაადგინა იმ ქვეყნის მეფეებად, რომლის ცენტრშიც უდიდესი სიწმინდე განისვენებს – მაცხოვრის კვართი.
ჯუმბერ თადიაშვილი - სახალხო მონარქიის შესახებ
ზვიად გამსახურდია ერთადერთი კანონიერი ხელისუფლების შესახებ (არქიმანდრიტ ნიკოლოზის მოგონებიდან)
უფლისწული გიორგი და მისი სამკვიდრო („ბეჭზედ არწივი მეხატა“ - პასუხად მონარქისტს მონარქისტისგან)
სამოელ წინასწარმეტყველის მიერ დავით მეფის ცხება
სამოელ წინასწარმეტყველი ძალიან მნიშვნელოვანი ფიგურაა ქართული ეროვნული იდეოლოგიისათვის. ქართველ მეფეთა დინასტია ბაგრატიონებისა ითვლება ბიბლიური მეფის დავითის შთამომავლებად. დავითი კი მეფედ, უფლის მითითებით, გამოარჩია სამოელ წინასწარმეტყველმა.
ქართველი ერი - ღვთის რჩეული ხალხი
დავით აღმაშენებლის ეპიტაფიით სიმბოლურად ირკვევა, რომ საქართველო არის ღვთის რჩეული ხალხი, თორმეტი სამეფოსგან შემდგარი სახელმწიფო.