17 (30) მარტს ქართული ეკლესია აღნიშნავს ხსენების დღეს ღირსი მამის გაბრიელ მცირესი, მღვდელმოწამის, ნათლისცემლის უდაბნოში მოღვაწის, ლეკთაგან წამებულის (+1802).
16 (29) მარტს ქართული ეკლესია აღნიშნავს ღირსი პიმენ სალოსის და ანტონი მესხის (XIII) ხსენების დღეს.
საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ამბროსის ეკუთვნის პატიმრობის დროს წარმოთქმული ცნობილი სიტყვები: "ჩემი სული ღმერთს ეკუთვნის, ჩემი გული სამშობლოს, ჩემი გვამი კი თქვენთვის დამითმია, მტარვალებო!"
წმიდა სოფრონ იერუსალიმელი დაიბადა დამასკოში. სიყრმიდანვე კეთილმსახურებით და მეცნიერების სიყვარულით გამორჩეულ სოფრონს ბრძენს ეძახდნენ.
10 (23) მარტს ქართული ეკლესია აღნიშნავს ღირსი იოანე ხახულელის ხსენების დღეს (X-XI).
წმიდა მღვდელმოწამენი, ხერსონესის ეპისკოპოსები: ბასილი, ეფრემი, კაპიტონი, ევგენი, ეთერიოსი, ელპიდე, აღათოდორე ქრისტეს სახარებას ქადაგებდნენ ჩრდილოეთ შავიზღვისპირეთში, დუნაიდან დნეპრამდე, ყირიმის ჩათვლით და მოციქულებრივი ღვაწლი მოწამეობრივად დაასრულეს თავრიდის ქალაქ ხერსონესში.
ღირსი ემილიანე რომაელი იყო. ის სიბერემდე ცოდვებში ცხოვრობდა. ბოლოს მონანული მონასტერში წავიდა და ბერად აღიკვეცა. ღირსი ემილიანე გამოირჩეოდა უდრტვინველი მორჩილებით და მკაცრი მარხულობით. ღამ-ღამობით საიდუმლოდ მიდიოდა შორიახლო მდებარე გამოქვაბულში და მხურვალედ ლოცულობდა.