1 (ახალი სტილით 14) თებერვალს მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმიდა მოწამე ტრიფონის ხსენების დღეს (+250).
მართლმადიდებელი ეკლესია 30 იანვარს, ახალი სტილით 12 თებერვალს აღნიშნავს ღირსი ზენონის ხსენების დღეს.
28 იანვარს (10 თებერვალს) ქართული ეკლესია აღნიშნავს ღირსი სტეფანე ხირსელის ხსენების დღეს (VI).
ქართველ საზოგადოებრიობას ანასტასია წარუდგა ვალტერ სკოტის “ირლანდიელი ქვრივის” თარგმანით, რომელიც გაზეთ “დროებაში” დაიბეჭდა 1879 წელს. ანასტასიამ გამოსცა ლამაზად გაფორმებული საბავშვო წიგნები “მოლაღური”, “ხუთი ამბავი”, “ხატაური”. თარგმნა “რობინზონ კრუზო”, “ტახტის მემკვიდრე”, “მათხოვარი”, ლანშის კომედია “ბაქი-ბუქი” და სხვა.
უწმიდესი და უნეტარესი კალისტრატე ცინცაძე იყო გამორჩეული სასულიერო მოღვაწე იმ დროს, როცა ბოლშევიკური რეჟიმის პირობებში საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია იდევნებოდა, როცა ანტირელიგიური კამპანიის, უღმერთოთა კავშირის, ფინსაკომის საგადასახადო პოლიტიკის წყალობით მოქმედი ეკლესიების, სასულიერო პირების ყოფნა-არყოფნის საკითხი იდგა, უწმიდესმა კალისტრატემ ხელისუფლებასთან გონივრული კომპრომისების პოლიტიკის წყალობით საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია შეინარჩუნა.
20 იანვარს (ახალი სტილით 2 თებერვალს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს ღირსი და ღმერთშემოსილი მამის ექვთიმე დიდის ხსენების დღეს (+473).