21 თებერვალს (ახალი სტილით 5 მარტს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმიდა ტიმოთე სიმბოლელის (სიმვოლელის) (+795) ხსენების დღეს.
21 თებერვალს ახალი სტილით 5 მარტს მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმიდა ევსტათი ანტიოქიის მთავარეპისკოპოსის (+337) ხსენების დღეს.
სოფელი კოლა მდინარე მტკვრის სათავეში მდებარეობდა.
15 (28) თებერვალს მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს ღირსი პაფნუტისა და მისი ასულის, ეფროსინეს ხსენების დღეს (V).
15 (28) თებერვალს ქართული ეკლესია აღნიშნავს წმიდა მოციქული ონისიმეს (+დაახლ. 109) ხსენების დღეს.
ათონის მთაზე მოღვაწეობდა წმიდა ილარიონ ქართველი (ყანჩაველი), რომელიც ქრისტეს სადიდებლად მზად იყო თვით სიკვდილისთვისაც.
11 (24) თებერვალს მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს მართალი დედოფალ თეოდორას - ხატთა თაყვანისცემის აღმდგენლის ხსენების დღეს (+დაახლ. 867).
11 (24) თებერვალს მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმინდა მღვდელმოწამე ვლასის, სებასტიელი ეპისკოპოსის ხსენების დღეს (+დაახლ. 316).
ღირსი იოანე ჭიმჭიმელის შესახებ მეტად მწირი ცნობები მოგვეპოვება: იგი იყო XII-XIII საუკუნეების მიჯნის დიდი საეკლესიო მოღვაწე, მთარგმნელი და ფილოსოფოსი. „ისტორიანი და აზმანი შარავანდედთანის“ ავტორი წერს, რომ წმიდა დემეტრე მეფის (ხს. 23 მაისს) „დიდებითა, სიმჴნითა და გუარითა ცხოვრებასა აღმოაჩენს იოვანე ფილოსოფოსისას ჭიმჭიმელისა შესხმა - მოთხრობა“.