26 თებერვალს (11 მარტს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს ხსენების დღეს წმიდა მოწამეთა: სებასტიანეის და ქრისტოდულესი (+დაახლ. 66)
26 თებერვალს (11 მარტს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმიდა პორფირე ღაზელი მთავარეპისკოპოსის (+420) ხსენების დღეს.
უცნობი ავტორის შესანიშნავი თხზულება „კოლაელ ყრმათა წამება“, – როგორც რომაული სამართლის ისტორიის შესწავლით და ფილოლოგიურ-ისტორიული კვლევებით გაარკვია ბიძინა ჩოლოყაშვილმა თავის ნაშრომში „უძველესი ქართული მარტიროლოგიური თხზულება“ (2003), დაიწერა 260–303 წლებს შორის, საქართველოს ერთ-ერთ ისტორიულ კუთხეში, კოლაში მომხდარი ამბის შესახებ.
20 თებერვალს (ახალი 5 მარტს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს წმიდა ლეონის, კატანელი ეპისკოპოსის (+დაახლ. 780) ხსენების დღეს.
20 თებერვალს (ახალი სტილით 5 მარტს) მართლმადიდებლური ეკლესია აღნიშნავს ღირსი აღათონის, რომის პაპის ხსენების დღეს (+682).
18 თებერვალს (ახალი სტილით 3 მარტს) ქართული ეკლესია აღნიშნავს წმიდა ნიკოლოზ კათოლიკოსის (+1591) ხსენების დღეს!
კირილემ და მეთოდემ ღვთაებრივი გამოცხადებით სლავური ანბანი შექმნეს და ამ ენაზე თარგმნეს სახარება, სამოციქულო, ფსალმუნები და სხვა მრავალი საღვთისმსახურო წიგნი; ღვთისმსახურებაც სლავურ ენაზე განაწესეს.