Историю и теперешнее положение нашей страны можно сравнить с положением Старого Израиля 1250-1230 гг.-ах, до Рождества Христова.
ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტ ამბროსი ხელაიას სიტყვა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად
რუსეთი არ არის მესამე რომი
ახალი რომი მხოლოდ რუსებს არ უწოდებიათ საკუთარი სახელმწიფოსათვის. XII საუკუნეში პოეტი იოანე შავთელი თამარის სახელმწიფოს შესახებ ამბობს: "ახალო რომო. შენთვის თქვეს, რომო / უფროს იქმნესო მყოფთა ყოველთა" (ქართული მწერლობა, III, იოანე შავთელი, აბდულმესიანი, გვ. 347, თბილისი 1988 წ.) ე. ი. ყველა აქამდე არსებულზე უმეტესი იქნება ჩვენი ახალი რომი, საქართველოო. მართლაც, დაუმარცხებელი და უაღრესად კულტურული სახელმწიფო იყო მაშინდელი საქართველო-კავკასიის თანამეგობრობა.
რატომ მონარქია? (წიგნიდან "კონსტიტუციური სახალხო მონარქიისათვის", 2007)
ეს წერილი დაიწერა დაახლოებით 16-18 წლის წინ და გამოქვეყნდა რამდენიმე გაზეთში. 2007 წელს შევიტანე ჩემს წიგნში "კონსტიტუციური სახალხო მონარქიისათვის". გადაბეჭდა რამდენიმე გამოცემამ, რისთვისაც მადლობას ვუხდი. გადაბეჭდა რამდენიმე ადამიანმაც, ზოგი რამ შეცვალა, მიამატა ჩემი სხვა წერილებიდან და თავისი სიტყვებიც.... რაც ამ წერილში წერია, ისევ აქტუალურია, ამიტომ კვლავ ვთავაზობ საზოგადოებას. გია მამალაძე
პროფ. აკაკი მათიაშვილის წერილი გია მამალაძისადმი (კონსტიტუციური მონარქიის შესახებ)