ვულოცავთ ყველა ქართველს, ყველა მართლმადიდებელს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულს!
ქრისტე აღსდგა! ჭაშმარიტად აღსდგა! ქრისტე აღსდგა! ჭაშმარიტად აღსდგა! ქრისტე აღსდგა! ჭაშმარიტად აღსდგა!
აკაკი ბაქრაძე და დავიწყებული იდეა
ერთ-ერთი ლექციის დროს სიმბოლოებზე გველაპარაკებოდა და კონსტანტინე გამსახურდიას “მთვარის მოტაცების” ფინალი თავისებურად გაგვიშიფრა. თარაშ ემხვარი წყალში იღუპება, ის გარდაიცვალა, მაგრამ წყალი სიცოცხლის სიმბოლოა და თარაშ ემხვარი, ამ შემთხვევაში კონსტანტინე გამსახურდიას მიერ გაერთიანებული ძველი და ახალი საქართველოს იდეა გაცოცხლდებაო.
მეფე, როგორც სიმბოლო
მეფე - რეალური სიმბოლური ფიგურაა, რომელიც კულტურის განვითარების მაღალ საფეხურზე ან ამ კულტურის გავლენის სფეროებში განასახიერებს ძალაუფლებას. იგი ღმერთების სამყაროს პატრიარქალური პრინციპის პროეცირებას ახდენს ადამიანთა საზოგადოებაზე.
მეფე, როგორც პიროვნება და მეფე, როგორც სიმბოლო
საპრეზიდენტო ინსტიტუტი ანაწევრებს, მონარქია – აერთიანებს (წიგნიდან "კონსტიტუციური სახალხო მონარქიისათვის", 2007)
ეს წერილი დაიწერა უკრაინის "ნარინჯისფერი რევოლუციის" დროს, 2004 წელს.
დეკანოზი არჩილ მინდიაშვილი – ხელმწიფების სიმფონია
,,ღმერთმა ქრისტიანებს ორი უმაღლესი ნიჭი მიჰმადლა - მღვდელობა და მეფობა, რომელთა მეშვეობითაც მიწიერი საქმეები იმართება ზეციურის მსგავსად“. ღირსი თეოდორე სტუდიელი
სამეფო ხელისუფლების აუცილებლობა
,,ღვთის თვალში არაა იმაზე უკეთესი ხელისუფლება, ვინემ ხელისუფლება მართლმადიდებელი მეფისა’’ (ღირსი სერაფიმე საროველი)
დეკანოზი არჩილ მინდიაშვილი - ერთმმართველობა და თვითმმართველობა
ერთმმართველობის ნება არ უნდა იზღუდებოდეს ქვეშევრდომთა ნებით: სწორედ ესაა ერთ-ხელისუფლებიანობა (მონო-არქი). თვითმპყრობელის ძალაუფლება კი - ესაა ხელისუფლება, რომელიც ეკლესიიდან ამოიზარდა, ეკლესიის იდეალიდან და ამ რელიგიური პრინციპითაა შეზღუდული.
დეკანოზი არჩილ მინდიაშვილი - მეფე – ცოცხალი ხატი ღვთისა
,,მეფე განსულიერებული ხატია ზეციური მეუფისა''. (ღირსი მაქსიმე ბერძენი).
დეკანოზი არჩილ მინდიაშვილი - მიწიერი სამეფოს ზეციური ღირსება
,,რწმენა აკურთხევს მიწიერ ხელისუფლებას, წარმოაჩენს მათ ზეციურ წარმომავლობას’’. (წმ. ფილარეტ მოსკოველი).