საქართველოს სამეფოსათვის > ბაგრატიონები დღეს
ედიშერ ბაგრატიონ-დავითიშვილი
მარჯვნიდან: მამა, ადამ ვასილის ძე (1895-1948), ედიშერ ადამის ძე (1928), მერაბ ადამის ძე (1933-1992) მიქელაძე-ბაგრატიონისა მარიამ (მერი) ალექსანდრეს ასული (1895-1983)
ედიშერ ადამის ძე ბაგრატიონი (დ. 22 ივნისი, 1928, თბილისი), ქართველი არქიტექტორი. საქართველოს დამსახურებული არქიტექტორი (1983).
1953 წელს დაამთავრა თბილისის სამხატვრო აკადემია. ამავე წლიდან მუშაობდა საპროექტო ინსტიტუტში "საქქალაქმშენსახპროექტში". 1969-იდან სახმშენის მთავარი სპეციალისტი, 1975-1985 საბინაო-სამოქალაქო მშენებლობის განყოფილების უფროსი, 1985-1989 ქალაქთმშენებლობის განყოფილების უფროსი იყო. 1989-იდან არქიტექტურისა და მშენებლობის საქმეთა სამინისტროს ქალაქთმშენებლობის სამმართველოს უფროსი, ერთდროულად (1957-1975) ეწეოდა პედაგოგიურ საქმიანობა. ძირითადად მუშაობს ქალაქთგეგმარების დარგში.
ავტორია ქალაქების გურჯაანის (1954), ზესტაფონის (1955), სოხუმის (1958), მცხეთის (1956; 1972), ქალაქკურორტების - გაგრის (1959; 1976), ბორჯომის (1957; 1970; 1989) და სხვათა გენერალური გეგმებისა, აგრეთვე მრავალი დასახლებული პუნქტის დეტალური დაგეგმარების პროექტისა (ყველა - ავტორთა ჯგუფთან ერთად).