მსოფლიო მონარქიები > სიახლეები მონარქისტულ სამყაროში
Address to Georgia's strategic partners - Georgia's election law is discriminating and non democratic მიმართვა საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორებს - საარჩევნო კანონი დისკრიმინაციული და ანტიდემოკრატიულია
Gaioz Mamaladze
I have the honour to address you on behalf of the "Unity of Georgian Nationalists".
The current government promised the citizens and strategic allies of Georgia that the 2020 elections would be held democratically, easily, the election law would be refined and political organizations, representing the interests of all social strata, including the poorest, would be able to participate. For this reason, the government claimed to have introduced a 1% threshold. Registration for the election was made easier (due to the threat of Covid infection) and each political party was required by law to collect only 5,000 signatures in the 2020 elections instead of 25,000.
However, it all ended with that ...
On June 1, our organization, the “Unity of Georgian Nationalists”, appealed to the Central Election Commission to run in the elections, and in accordance with the law, we requested to run in the elections under the name – “National Election Movement - Third Position”, because our organization decided to become an election party. We want to change the typical post-Soviet space conditions, where the parties are like the Communist Party in the Soviet Union, strictly assembled on hierarchy, authoritarianism, and we wanted to bring the experience of the United States of America to Georgia - the principle of the election party.
Our organization is like a club that gathers like-minded people before each election and nominates them as candidates in elections, whether in parliament or local government. That is why we wanted to call it the “National Election Movement - The Third Position” (the third position - which is different from the government and the advertised opposition). We could not make this change in the charter because it was impossible to hold a congress in the country due to the threat of Covid Pandemic.
In accordance with the application, submitted to the Central Election Commission, the commission in accordance with the law provided us with forms for signatures of supporters, entitled the “National Election Movement - The Third Position.”
However, on June 9, the parliament convened and amended the Electoral Code to ban the use of the election name in elections if the name is not included in the charter. (Such thing did not happen after Georgia declared independence)
In addition, amendments were made to the Electoral Code, according to which each party must submit to the Central Election Commission a certificate from each MP candidate that he / she is not a drug addict, as well as a certificate from the public register that he / she has not been convicted and a property declaration.
To participate in the election, each party must submit a party list of at least 120 or a maximum of 200 people. About 66 parties are registered with the CEC for elections. Turns out, more than 9,000 people have to go to the drug and public registry.
Each drug report costs 45 GEL, which is also related to transportation (do not everyone live in Tbilisi ) taking tests, queues and waiting for answers. 9,000 men must stand in line and 9,000 men must pass the analysis... At the same time, there is a danger of spreading the virus in the country.
It is also expensive for candidates to get a certificate from the Public Registry... It is impossible to enter the Public Registry without registering a few days in advance (due to the danger of a pandemic) ...
Filling in the property declaration is a pure formality for the candidates, no one will read it and no one will care, it is just a multiplication of waste paper.
It was quite possible from 150 elected MPs to demand this information after the electio
n.
No one takes into consideration that, except for the parties in power and enriched by dubious machinations and their members, the majority of the population and organizations, which represent the interests of the poor population, are also poor. Most of the population is officially below the poverty line. How can the candidates representing the interests of their ranks participate in the voting? The imposition of these indirect taxes limited the opportunity for a large part of the Georgian people to participate in the upcoming elections.
In fact, the simplification of registration in the elections and the introduction of a 1% threshold turned out to be a forgery. A large part of the electorate, poor and needy population is critical to the government and the advertised opposition, thus they will not be able to support the political force which expresses their interests.
Due to these costly, rather expensive requirements, many parties will not be able to run in the elections because their members do not have adequate funds. It will cost 10,000 - 15,000 GEL for each party to obtain the required information.
Logically, only people elected to parliament, as a result of the elections, should submit information from the drug registry, Public Registry and property declaration, and such will be only 150 people as before, and not 9,000 candidates.
All this is done for other parties, representing more than 50-55% of the electorate, not to participate in the elections. Exactly 50-55% did not go to the polls in the last few elections because they do not believe in the advertised, government-funded parties at the expense of Georgian citizens.
Financing of Political Parties  in Georgia can be called a deal between the government and the advertised opposition: On September 3, the Parliament decided to finance the advertised, so-called Qualified parties that received 5% more in the last election. They will be reimbursed for all election expenses. Only they were allocated airtime on public television. And in 7 leading televisions the expenses paid by them will be reimbursed by the budget and so on. In other words, with the amounts paid by the citizens of Georgia.
Thus, a corruption scheme has been created by the current and previous governments. The political mafia (the government and the opposition, formerly in power), constantly distributes budget funds of the citizens of Georgia, tries not to give tribunes to other political organizations, does not allow them to appear on television and does not allow the parties which is supported by the 50% of voters to participate in the elections. They live at the expense of each other's criticism and help each other. Others are not allowed to participate in the elections. They do the same with the televisions, they control the system that dominates the televisions, which is focused only on political patrons and profits and not on democracy. This is the purpose of such election code.
Previously, at least some free time was allocated to non-wealthy political organizations.
This is discriminatory election legislation. The so-called Eligible parties, which were voted for by only 5% of the 40-45% of eligible voters (or 2-2.5% of the total electorate), are funded by 1,6 million worth of television time; New parties running in the elections, representing 60% of voters distanced from the government and its own opposition, are not funded in any way and instead, they have to compete with large sums of money allocated from the state budget for government-funded parties.
From the day of the coup d'etat of 1991-1992, the party-hegemonic
system was established in Georgia, where formally there are other parties (and their party-satellites) that have no influence on the decision-making process, and later the dominant party system. Despite the existence of other parties, the "controlling stake" is held by the same party.
The current government wants to show that a system of moderate party pluralism has been established in Georgia. This is not true. Georgia has a dominant party system. And the management team does not want to miss the reins.
That is why political nihilism, pro-Russian sentiment and dissatisfied attitude towards the West are growing in Georgia. Whereas one part of the advertised parties is pseudo-Western. Due to the dubious biographies of their members, the population develops a nihilistic and critical attitude towards the West.
All these poses a threat to the Georgian state, its desire to be independent from the influence of the occupier country, to be an example of freedom and democracy in the Caucasus region and an economic link between the West and the East.
The refore, we want you to know the truth about the 2020 elections. The government has deceived the citizens of Georgia and your countries, who promised us democratic elections.
In fact, these are political appointments and nothing more ... where the pseudo-Western forces, pro-Russian forces and mafia-oligarchic parties will "win".