ფარცხისთან ქართველთა გამარჯვებას დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა. ამით წახალისებულმა გიორგი II-მ, ისარგებლა რა ბიზანტიის იმპერიის დასუსტებით, გაილაშქრა და დაიბრუნა სამხრეთ და დასავლეთ საქართველოს მიწა-წყალი (ციხე ანაკოფია და აგრეთვე კლარჯეთის, შავშეთის, ჯავახეთისა და არტაანის მრავალი ციხე)
გრიგოლ ფერაძე ნებაყოფლობით შევიდა გაზის საკანში თავისი ყოფილი სტუდენტის, მრავალშვილიანი მამის ნაცვლად.
როდესაც სამშობლოს ეწირებიან გმირები - ვიცით კი ამ გმირების დაფასება?
მატიანეში წერია: ,,რუსი ძლითსადმე გადაიხვეწაო“. არაო, ამბობენ ქიზიყელები, ხირსის წყალს დავაკალითო თამარის მოღალატე...
აჯანყებულებმა გოგორეთის ბრძოლაში დაამარცხეს პოლკოვნიკ ბრუსილოვის რაზმი. მალე აჯანყებულებმა მთლიანად დაიკავეს თითქმის ყველა მნიშვნელოვანი სტრატეგიული პუნქტი, სამხრეთ-დასავლეთი გურია, ოზურგეთ-ქუთაისის საკომუნიკაციო ხაზი, ოზურგეთისაკენ მიმავალი გზები და სხვა. მთავრობის ხელში მხოლოდ ადმინისტრაციული ცენტრი - ოზურგეთი დარჩა. აჯანყებულებმა დაამარცხეს გურიის თავად-აზნაურთა და მთავრობის ჯარის დასახმარებლად მოსული სამეგრელოსა და იმერეთის თავად-აზნაურთა რაზმი.
დიმიტრი ყიფიანის რაინდულმა თავდადებამ ახალი სული შთაბერა ეროვნულ–განმათავისუფლებელ მოძრაობას და მომავალ თაობებში პატრიოტული სულისკვეთება გააღვივა.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა სინოდის 2007 წლის 26 აპრილის დადგენილებით, დიმიტრი ყიფიანი ქართული ეკლესიის მიერ წმინდანად იქნა შერაცხული.
გვსურს თუ არა, აუცილებლად გაგვახსენდება 1989-91 წლების თბილისი და საქართველო.
ქართულ-ებრაული ურთიერთობის ისტორია სათავეს ათასწლეულთა სიღრმიდან იღებს. მასში გამორჩეული ადგილი უკავია II მსოფლიო ომის პერიოდს.
უცხოობაში პეტრესა და იოანეს არც სამშობლო და თანამემამულენი დავიწყნიათ - მათი ძალისხმევით აიგო „ქართველთა მონასტერი“ და სასტუმრო სახლი ქართველი ბერებისათვის. ხოლო თავად ისინი ანცვიფრებდნენ გარეშეთ ურთიერთპატივისცემითა და სიყვარულით.