ლევან ფრუიძის 80 წლის იუბილე
2013 წლის 25 თებერვალს, 15 საათზე, თბილისის წმინდა სამების საკათედრო ტაძრის ახალგაზრდული ცენტრის საკონფერენციო დარბაზში
10 თებერვალს პატრიარქმა დალოცა შემდეგი გვარები
კვირას პატრიარქმა დალოცა შემდეგი გვარები: მიქიაშვილები, ჯაჯანიძეები, ამისულაშვილები, სამუშიები, ბარამიეები, მეიშვილები, გოჩაშვილები, ნონიაშვილები და მრელაშვილები.
საინტერესო ინფორმაცია გვარებისათვის
სამეფო საიტმა მიიღო წერილი ყველაშვილების საგვარეულო კავშირის წინამძღვრისაგან, ბატონ ნუკრი ყველაშვილისაგან, ეს ინფორმაცია, ვფიქრობთ, დააინტერესებს ჩვენს მკითხველს. წერილში საინტერესო ინფორმაციაა გვარებთან დაკავშირებით და სიამოვნებით ვავრცელებთ.
შეიქმნა ქერქაძეების საგვარეულო კავშირი
2013 წლის 20 იანვარს კვირას 15 საათზე თბილისში სამების საკათედრო ტაძრის შენობაში მდებარე ახალგაზრდული ცენტრის საკონფერენციო დარბაზში შედგა ქერქაძნებთა საგვარეულო კავშირის დაფუძნება, აირჩა გვარის წინამძღოლი და კავშირის გამგეობა.
კოჭლამაზაშვილები
ცნობილია, რომ თითოეული გვარი ერის თავისებური ცოცხალი ისტორიაა, ოჯახის მემკვიდრეობითი სახელია, საზოგადოების პირვანდელი უჯრედია, ანუ ერის განუყოფელი და ძირითადი შემადგენელი ნაწილი. ამასთანავე, გვარი პიროვნების ღირსებასა და თვისებებზეც მიანიშნებს, მას სამართლიანად იყენებენ ადამიანთა დახასიათებისას, მაგალითად, ამბობენ, რომ ეს კაცი კარგი, ან ცუდი გვარიშვილიაო და სხვა.
4 თებერვალს, ორშაბათს 17 საათზე თბილისის სამების საკათედრო ტაძრის საკონფერენციო დარბაზში ჩატარდება გვარების წინამძღოლთა დარბაზის სხდომა.
ვიხსნათ საქართველოს მცირერიცხოვანი გვარები გაქრობისაგან
ქართული ტრადიციული სახალხო და სახელმწიფო სამართალი გვარს, კომლს და პიროვნებას ყოველთვის იცავდა. ისტორიულ საქართველოში სიკვდილით დასჯა არ არსებობდა, უმაღლესი სასჯელი მოკვეთა იყო. გვარისა და კომლის შენარჩუნებისათვის თვით მეფენი ზრუნავდნენ, შეჭირვებულებს არსებობის საშუალებას აძლევდნენ. გვარისა და კომლის შენარჩუნება ერის კეთილდღეობის, უკვდავების საფუძველთა-საფუძველი იყო
გვარიშვილობა, მამულისშვილობა და მკვიდრობა
ნიშანდობლივია, რომ ჩვენი ხანგრძლივი ისტორიის მანძილზე ახალი გვარების წარმოშობა სტიქიური პროცესი არასდროს ყოფილა, არამედ ყოველთვის ხალხური სამართლით იყო განსაზღვრული. გამრავლებული კომლები მამობაზე იყოფოდნენ და პაპისშვილ-ბაბუისშვილთა პატრონიმულ დასახლებებს ქმნიდნენ, რომლებიც ადგილობრივ ერთი საერთო გვარის ქვეშ, უახლოესი წინაპრის სახელის ან მეტსახელის მიხედვით ქვეგვარებად იხსენიებოდნენ და იხსენიებიან. ქვეგვარის გვარად ქცევა ხშირი და ჩვეულებრივი მოვლენაა. ბუნებრივი გამრავლების გზით სხვა სოციალური ფაქტორების გავლენით თუ გარეშე მტრის ზეწოლით გვარი ადგილს იცვლიდა, დროსა და სივრცეში მათი განფენა ხდებოდა