ლუკიანე სამოსატელი - ქებათაქება სამშობლოს
ძველი ბერძნულიდან თარგმნა, შესავალი წერილი და კომენტარები დაურთო ქეთევან ჯერვლიძემ
„ლეკვი ლომისა სწორია“... ოღონდ არა მგლის ლეკვთან
ამას მოჰყვა საკმაოდ პოზიტიური ნაბიჯი, ბაგრატიონთა დაპირისპირებული ოჯახებს შორის ურთიერთგაგება და დაქორწინება.
ილია ჭავჭავაძის სახელი ... დავით აღმაშენებლის საპირისპიროდ?
ყველამ ბუნებრივად მიიღო ილია ჭავჭავაძის გამარჯვება – ოღონდაც, ერისთვის შეწირული წმინდანისთვის პირველობა ვის დაენანებოდა! ცხადია, აღნიშნული მოვლენა არც არავის გაუპროტესტებია და არც არავის გახსენებია ნომინანტთა ორი დღის წინანდელი რეიტინგები. მართლაც, რიგითი ქართველისათვის განა რა სხვაობაა, ილია ჭავჭავაძე გაიმარჯვებს, თუ დავით აღმაშენებელი! მაგრამ, თუ მოვლენას განვიხილავთ საქართველოს მსოფლიო პროცესებში ჩართულობის პოზიციიდან, იოლად მივხვდებით, რომ ამ ადგილმონაცვლეობას გადაცემის მესვეურებისა თუ მეოხებისთვის ჰქონდა მნიშვნელობა
რომანოვების დინასტიის მიჩქმალული იუბილე
„ძველი სტილით 1613 წლის 7 თებერვალს სხვადასხვა სოციალურ დაჯგუფებათა და რეგიონთა წარმომადგენლებმა მოსკოვში აირჩიეს მეფედ მიხეილ რომანოვი. ანუ, ზუსტად 400 წლის წინ რუსეთის ტახტზე ავიდა პირველი მეფე რომანოვების დინასტიიდან. დინასტია ხელისუფლების სათავეში იყო 304 წლის მანძილზე, 1917 წლის თებერვალში მის დამხობამდე“.
მეფე - მწიგნობარი (300 წელი სტამბის შექმნიდან)
„ვეფხისტყაოსნის“ მეცნიერულად განმხილველი, პირველი რედაქტორი და სტამბურად გამომცემელი იყო ვახტანგ მეექვსე - დიდად განსწავლული, გულმოწყალე და გონებანათელი, მაგრამ დიდად შეჭირვებული მეფე ქართლისა. ვახტანგ მეექვსე მოღვაწეობდა მე-17-18 საუკუნეების მიჯნაზე (1675-1737); ეს ის პერიოდია, როცა ქართველ მეფეებზე მეტი უფლებებით დამპყრობლები სარგებლობდნენ ძალაგამოცლილ ქვეყანაში.
უკეთუ მე მომკლან, ვგონებ, რომ ქვეყანა უვნებლად დარჩეს...
შთამომავლობამ და ისტორიამ საქართველოს მეფეთაგან მხოლოდ დემეტრეს მიაკუთვნა თავდადებულის წოდება, რადგან მან თავისი ერის გადასარჩენად თავი დადო. წმ. მეფე დემეტრე თავდადებულმა პირნათლად აღასრულა სახარებისეული მცნება: ,,უფროის ამისა სიყვარული არა არს, რათა დადვას კაცმან სული თვისი მოყვასისათვის'' და მარადიულ ნეტარებას ეზიარა.
საქართველოს ეკლესიის ძარცვის ფაქტები
“იმერეთის კათალიკოსის ... მარგალიტით მოოჭვილი მიტრა დამშვენებული იყო ბრილიანტის ჯვრით, რომელიც ერთ დროს მეფე ვახტანგის (446-491) გვირგვინს ამკობდა. ეს მსხვილი ბრილიანტი ვახტანგ მეფემ სპარსეთში ლაშქრობების დროს მოიპოვა (აქ ვახტანგ გორგასლის ცხოვრების წლები არასწორადაა მოცემული. უფრო სწორი უნდა იყოს 442-502. გ. მ.).