რუსეთ-საქართველოს ომების მოკლე მიმოხილვა
4 აგვისტოს თარიღი საქართველოს ისტორიის ორ ურთიერთგამომრიცხავი მნიშვნელობის მოვლენასთან არის დაკავშირებული: 1783 წლის 24 ივლისს (4 08 ახ.სტ.) გეორგიევსკში (ჩრდ. კავკასია) დაიდო გეორგიევსკის ტრაქტატი (რუს. Георгиевский трактат) —ე.წ. „სამეგობრო შეთანხმება“ რუსეთსა და გაერთიანებულ ქართლ-კახეთის სამეფოს შორის, რომლის მიხედვით ეს უკანასკნელი რუსეთის მფარველობის ქვეშ გადადიოდა. 2000 წლის 4 აგვისტოს ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის სტამბოლის 1999 წ. სამიტზე მიღწეული შეთანხმების საფუძველზე დაიწყო საქართველოდან რუსული სამხედრო ტექნიკისა და ქონების ეტაპობრივი გატანის პროცესი. დღევანდელ თარიღს ეძღვნება ქვემოთ წარმოდგენილი წერილი.
სერგი მაკალათია - "თამარ მეფე"
საქართველოს ისტორიულ წარსულში საპატიო ადგილი უჭირავს სამ გმირ ქალს: წმ. ნინოს, თამარ მეფეს და ქეთევან დედოფალს. თითოეულმა მათგანმა თავდადებული მოღვაწეობით უდიდესი ამაგი დასდო ქართველი ხალხის პოლიტიკურ-კულტურულ დაწინაურების საქმეს. ნინომ ქართველები მოაქცია ქრისტიანულ რწმენაზე და ამ გზით საქართველო დაუახლოვა იმდროინდელ დაწინაურებული ხალხის კულტურულ-იდეოლოგიურ სამყაროს. თამარმა საქართველოს მოუპოვა დიდი პოლიტიკური ძლიერება და გავლენა, ქეთევანმა გვიჩვენა ხალხისა და რწმენისათვის თავგანწირვის დიადი მაგალითი.